Türkiye evcil hayvan ürünleri pazarında

TÜRKİYE EVCİL HAYVAN ÜRÜNLERİ PAZARINDA 

2028’E KADAR 2 MİLYAR DOLARLIK
 EK İHRACAT BEKLENİYOR

 

Pandemi döneminde evcil dostların sağlığına yönelik artan hassasiyet, evcil hayvan ürünleri pazarının büyümesinde ciddi rol oynadı. Araştırmalara göre Türkiye’de 1,9 milyar dolar olan evcil hayvan ürünleri pazarında 2028’e kadar 2 milyar dolarlık ek ihracat fırsatı öngörülüyor.  Evcil dostların yaşam kalitesini artırmak için özel olarak formüle edilmiş gıda takviyeleri sunan Bonafel’in Kurucusu Uğur Peker, araştırmalara göre 4 yıl içinde Türkiye’deki evcil hayvan ürünleri pazarının globale oranla 3 kat daha hızlı büyüyeceğini ifade ediyor.

 

Evcil hayvan sahipleri, patili dostlarının sağlığı için giderek daha fazla bilinçlenmeye yöneliyor. Özellikle pandemi döneminin evcil hayvan sahiplenme oranını ve beraberinde ilgili sektöre olan talebi artırdığı bir gerçek. Dünya genelinde evcil hayvan ürünlerine ilişkin altyapının gelişmeye uygun olması, pazar dinamiklerini ciddi oranda etkiliyor. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de 1,9 milyar dolar olan evcil hayvan ürünleri pazarının 2028 yılına kadar 2 milyar dolarlık ek ihracat fırsatı yaratması bekleniyor. Evcil dostların yaşam kalitesini artırmak için özel olarak formüle edilmiş gıda takviyeleri sunan Bonafel’in Kurucusu Uğur Peker, yapılan araştırmaların Türkiye’deki evcil hayvan ürünleri pazarının dünyaya kıyasla 3 kat daha hızlı büyüyeceğine işaret ettiğini belirtiyor.

 

“Türkiye’de Evcil Hayvan Bakımı Pazarı Marjinal Bir Gelişme Kaydedecek”

 

Türkiye’nin, evcil hayvan bakımı pazarında marjinal bir gelişme kaydedeceğini ifade eden Bonafel’in Kurucusu Uğur Peker, “Patili dostlara yönelik mamalardan aksesuarlara kadar uzanan geniş bir yelpazeye sahip evcil hayvan ürünleri pazarı, pandeminin etkisiyle gözle görülür bir büyüme kaydetti. Giderek artan evcil hayvan evlat edinme oranı ve onların sağlığını koruma noktasında oluşan hassasiyetin de bölgesel pazar payını önemli ölçüde canlandıracağına inanıyorum. 2028 yılına kadar Türkiye’de istikrarla büyümesi beklenen evcil hayvan bakımı pazarının, yaklaşık 30 milyon dolardan oluşan %1,6’sını evcil hayvanlara yönelik gıda takviyeleri oluşturuyor. Artan farkındalıkla birlikte Türkiye’deki evcil hayvan ebeveynlerinin bu alana daha fazla yatırım yapması muhtemel. Bu sebeple pazarı, özel olarak formüle edilmiş inovatif ürünlerle desteklemenin, hayatımızı paylaştığımız evcil dostların sağlığı için atacağımız en doğru adımlardan biri olacağına inanıyorum.” açıklamalarında bulunuyor.

 

Türkiye, Evcil Hayvan Bakımı Pazarında Gelecek Vadediyor

 

Amerika başta olmak üzere gelişmekte olan birçok ülke, evcil hayvan sektörü pazarında önemli bir yere sahip. Bu bölgelerdeki evcil hayvan popülasyonu arttıkça evcil hayvan ürünlerine yönelik taleplerin de sürekli olarak yükselişe geçeceğine işaret ediliyor. Çeşitli araştırmalara göre Türkiye’deki yaklaşık 1,5 milyon hanede 7 milyon evcil hayvanın bulunması, ülkenin bu anlamda güçlü bir büyüme eğiliminde olduğunu gösteriyor. Patili dostlara yönelik ürünlerin satın alınabileceği e-ticaret platformlarının yanında 14 bini aşkın satış noktası bulunan Türkiye, evcil hayvan bakımı pazarında gelecek vadediyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x