Özgür Filistin’e giden yol Aaron Bushnell’den geçecek! Batı Şeria’da anlamlı adım

Terör devleti İsrail’in işgal altında tuttuğu Filistin’in Batı Şeria bölgesinde Aaron Bushnell’in ismi bir sokağa verildi.

Eriha Belediyesi, kentteki bir sokağın isminin değiştirilerek “Aaron Bushnell Sokağı” olarak adlandırıldığını duyurdu.

İsrail’in Gazze’deki soykırım saldırılarına ABD ordusunun ortak olmayacağını söyleyerek kendisini yakan ve hayatını kaybeden Amerikalı asker Aaron Bushnell’in ismi bundan böyle Filistin’de yaşatılacak.

Konuya ilişkin konuşan Eriha Belediye Başkanı Abdülkerim Sidr, sokak tabelasının açılış merasiminde konuştu. Sidr, 25 yaşındaki Bushnell’in her şeyini Filistin için feda ettiğini söyledi.

EN KIYMETLİSİNİ GAZZE İÇİN FEDA ETTİ

Sidr, “Biz onu tanımıyorduk, o da bizi tanımıyordu. Aramızda hiçbir içtimai, iktisadi, siyasi bağ yoktu. Paylaştığımız şey özgürlük aşkı ve bu saldırılara karşı durma arzusu.” dedi.

Eriha Belediye Meclisi Üyesi Amani Rayan ise Bushnell’in en kıymetli varlığı olan canını Gazze için feda ettiğini ve bütün birikimlerini Filistinli çocuklara bağışladığını hatırlattı.

AMERİKAN TARİHİNE GEÇECEK EYLEM

ABD Hava Kuvvetlerinde görevli asker Aaron Bushnell, 24 Şubat’ta İsrail’in Washington Büyükelçiliği önünde “Artık soykırım suçuna iştirak etmeyeceğim.” diyerek kendisini ateşe vermişti. Başından aşağı benzin dökerek üzerindeki askeri üniformayı tutuşturan Bushnell, nefesi kesilene kadar “Filistin’e özgürlük” diye bağırmıştı.

Büyükelçilik polislerinden birinin, alevler içinde kalan Bushnell’e silahını doğrultup beklediği, diğer polisin de “Silaha değil yangın söndürücüye ihtiyaç var.” diyerek alevleri söndürmeye çalıştığı görülmüştü.

Metropolitan Polis Departmanı, Bushnell’in kendisini yakmasının ardından hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Bushnell, Gazze için kendisini yakma girişimini Twitch üzerinden canlı yayınlamıştı.

Aaron, olaydan önce İsrail büyükelçiliğine doğru yürürken çektiği videoda ise, “Şimdi çok şiddetli bir protesto düzenleyeceğim ancak protestom, Filistinlilerin işgalcilerin elinde yaşadıklarıyla karşılaştırıldığında çok büyük değil.” demişti.

 

KAYNAK: HABER7 – AJANSLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x