Karar yazarı Taşgetiren: Verilen Gezi kararları, Cumhurbaşkanı’nın sanıkları hedef gösteren konuşmalarıyla uyum arz ediyor

Karar yazarı Ahmet Taşgetiren, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) en çok başvuran 2. ülke olduğumuza işaret ederek, “AİHM’de verilen kararlardan yüzde 88’ini uyguladığımıza göre, bu dosyalarda doğru yargılama gerçekleşmediğini kabul etmiş olmaktayız.” dedi.

Türkiye’de ‘yargının siyasallaşma’ problemi olduğunu ifade eden Taşgetiren, “Beraat eden dosyalardan ağırlaştırılmış müebbet çıkaracak kadar acayipleşmiş bir dava süreci ile karşı karşıyayız.

Yargıtay 3.’üncü Dairesi Osman Kavala’ya alt mahkemece verilen, ağırlaştırılmış müebbet hapis, Mine Özerden, Çiğdem Mater, Can Atalay ve Tayfun Kahraman’a 18’er yıl hapis cezalarını onayladı.

Bu, daha önce AYM ve AİHM tarafından verilen kararları kabul etmiyoruz anlamına geliyor.

Bu karar, Cumhurbaşkanı’nın ve onun talimatını önemseyen siyasetçilerin açıktan Kavala’yı ve Gezi sanıklarını hedef gösteren konuşmalarına uyum arz ediyor. Hedef göstermek, başlı başına bir hukuksuzluk. Sıfatınız ne olursa olsun yargılamayı etkileyecek bir davranışta bulunamazsınız.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x