İngiltere Parlamentosu, Tüm Partiler Parlamento Grubu (APPG)  CoinTR’yi Düzenleyici Tartışma Forumunda Ağırladı

İngiltere Parlamentosu, Tüm Partiler Parlamento Grubu (APPG)

 CoinTR’yi Düzenleyici Tartışma Forumunda Ağırladı

 

11 Aralık 2023 tarihinde, Birleşik Krallık Tüm Parti Parlamento Grubu’nun (APPG) daveti üzerine, Türkiye eski Maliye Bakan Yardımcısı ve CoinTR Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Ercan GÜL ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı ve CoinTR CEO’su Ali Eşelioğlu, Westminster Komite Odası’nda Birleşik Krallık Tüm Parti Parlamento Grubu (APPG) temsilcileriyle Web3 ve Merkez Bankası düzenleyici tartışma forumuna katılmak üzere Londra’ya gitti.

Tartışma forumunun ana konusu “Kripto Para, Web 3.0 ve Yapay Zeka Çağında Merkez Bankaları ve Hükümetlerin Rolü” idi. Birleşik Krallık’tan bu toplantıya katılanlar arasında Merkez Bankası ve Dijital Para Birimi Tüm Parti Parlamento Grubu Başkanı Marcus Fysh MP, Metaverse ve Web 3.0 Tüm Parti Parlamento Grubu Başkanı Barones Paola Uddin,Yatırım ve Ticaret Tüm Parti Parlamento Grubu Başkanı Viscount Waverley yer aldı. Türkiye’den özel konuşmacı olarak davet edilen CoinTR CEO’muz Ali Eşelioğlu ve Yönetim Kurulu Başkanımız Şakir Ercan Gül, panelde CoinTR’nin sektöre katkıları, Merkez Bankalarının dijital varlıklara yaklaşımı ve Web3’ün geleneksel finansa sunduğu fırsatlar için yasa koyucu ve bankaların harekete geçmesi gerektiği yönünde düşüncelerini konuşmalarında dile getirmişlerdir. Bunun yanı sıra CoinTR’nin yol haritası hakkında da katılımcılara bilgi aktarımında bulunmuşlardır. Ceo’muz Ali Eşelioğlu ve Yönetim Kurulu Başkanımız Şakir Ercan Gül toplantının ardından parlamentoda düzenlenen yemeğe katılmıştır.

Alanında uzman kişilerin konuşmacı olarak yer aldığı panelin gündemi;

  • Dijital paralar ve Web 3.0 çağında Merkez Bankalarının gelişen rolünü incelemek.
  • Kripto ve dijital platformlardaki Yapay Zeka entegrasyonunu düzenleme ve denetleme konusunda potansiyel hükümet stratejilerini araştırmak.

 

  • Piyasa istikrarı ve tüketici korumasını sağlamak için yönetim kurumları ve teknoloji  sektörü arasında iş birliği yaklaşımları önermek.
  • Vaka çalışması ve analiz: Kripto para borsa olayları gibi son endüstri değişikliklerinin ışığında düzenleyici çerçevelerle ilgili paydaşları ve kurumları koruma etkilerini tartışmak.
  • Yuvarlak Masa Tartışması: Merkez Bankası ve hükümetlerin rolleri, olası düzenlemeler ve yeni dijital çağdaki fırsatlar.

 

Panelde kimler vardı?

Merkez Bankası ve Dijital Para Birimi Tüm Parti Parlamento Grubu Başkanı Marcus Fysh MP, Metaverse ve Web 3.0 Tüm Parti Parlamento Grubu Başkanı Barones Paola Uddin,Yatırım ve Ticaret Tüm Parti Parlamento Grubu Başkanı Viscount Waverley yer aldı. APPG Metaverse ve Web 3.0 Danışmanı Prof Yu Xiong, APPG CBDC Yönlendirme Komite Üyesi Paul Sisnett ve Boston’daki Butik Varlık Yönetimi Firmasının Önceki CIO’su Prof Geoffrey Goodell, Rubicon Crypto Kurucusu ve Ceo’su Gregory Johnson, Tintra Bank CSO’su Dr Joe Lske de panelde konuşmacı olarak yer almıştır.

Panelde yaptığı konuşmada Ali Eşelioğlu, dijital finansın geleneksel finansal sistemlerin temellerini hızla değiştirdiğini ve Web3’ün merkezi olmayan doğasının geleneksel finansal düzenlemeleri zorlaştırdığını belirterek, yasa koyucuların ve Merkez Bankalarının Web3’ün sunduğu fırsat ve zorlukları ele almak için aktif olarak yeni roller oynamaları gerekebileceğini ifade etmiştir.

Ali Eşelioğlu sözlerine şöyle devam etmiştir: “Yasa koyucular, DeFi’nin (Decentrialised Finance / Merkezi olmayan Finans) uyumlu bir şekilde geliştirilmesini sağlamak, kullanıcı varlıklarını korumak ve finansal katılım, maliyet azaltma ve yenilikçi finansal ürün ve hizmet potansiyeli dahil olmak üzere DeFi’nin potansiyel değerini ve risklerini değerlendirmek için düzenlemeler yapmalıdır. Devlet kurumları, kripto para ve uyumluluk konusunda kamu eğitimini geliştirmeli ve insanların kripto paraların değerini ve risklerini anlamalarına yardımcı olmalıdır. Merkez Bankaları DeFi’nin finansal sistem üzerindeki etkisini tam olarak anlamalı, DeFi ile uyumlu para birimi politikaları ve ödeme sistemleri oluşturmalı, bunların para arzı ve faiz oranları üzerindeki etkilerini göz önünde bulundurmalı ve iş birliği yoluyla DeFi protokollerinin güvenliğini artırmalıdır. Merkez Bankaları ayrıca DeFi aracılığıyla finansal ürün ve hizmetlerde inovasyonu desteklemek için finansman sağlayabilir.” 

Ali Eşelioğlu teknolojik gelişmelerin sektörün gelişimi üzerine de düşüncelerini açıklamıştır: “Yapay Zeka (AI), hem geleneksel hem de merkezi olmayan finans kurumlarının verimliliğini ve üretkenliğini artırmak, riskleri yönetmek, kayıpları azaltmak ve kullanıcı varlıklarını korumak için veri analizi ve süreç otomasyonu gibi alanlarda uygulanabilir. Güçlü bir geleneksel finans geçmişine ve önde gelen küresel teknolojiye sahip bir Türk blok zinciri teknolojisi şirketi olarak CoinTR, DeFi süreçlerini etkin bir şekilde yönetme ve düzenleyici yetenekleri geliştirme konusunda Merkez Bankalarını destekleyecek teknik yeteneklere sahiptir. CoinTR, geleneksel finansal sistemler ile kripto ekosistemi arasında bir köprü görevi görerek yasama organları ve finans kurumlarıyla yakın işbirliği içinde çalışmayı hedeflemektedir.”

 

Westminster Sarayı Lordlar Kamarası’nda gerçekleşen panel ile ilgili açıklamada bulunan CoinTR Ceo’su Ali Eşelioğlu: “Sektörün gelişimi adına çok yararlı bilgi ve fikir alışverişinin olduğu bir panel gerçekleşti. Uzun saatler süren panelde birçok farklı konu başlığında hararetli görüşmeler, tartışmalar oldu. Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Şakir Ercan Gül ile öncelikle CoinTR’nin yol haritası, Türkiye’de sektörün gelişimi adına global iş ortaklarımızla gerçekleştirdiğimiz projeler hakkında bilgi verdik. Yine CoinTR olarak sektöre sağlayacağımız katma değer, sunduğumuz teknolojik destek ile sürdürülebilir finansal sistem oluşturma ve blok zinciri, Web3 standartları, yapay zeka uygulamalarını da kullanarak kanun koyucular ve kamu kurumları ile gerçekleştirdiğimiz iş birlikleri hakkında katılımcılara bilgi verdikten sonra dijital çağın getirileri olan yeni nesil internet Web3’ün, yapay zekanın doğru kullanımının sektöre sağlayacağı avantajlar, ülkeler ve sektör temsilcileri arasındaki işbirliğinin sektöre sağlayacağı katkıları üzerinde görüşlerimizi beyan ettik. Panel sayesinde blok zinciri sektörü ile ilgili sürecimizi verimli iletişimle tamamladık. Geleceğin dijital merkezi olma yolunda adım adım ilerliyoruz.” sözlerine yer verdi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x