Fatih Erbakan: Şantajın dik alasını yapıyorlar

“Noter makamı olacak parti değiliz”

Yeniden Refah Partisi lideri Fatih Erbakan, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, seçime ayrı girme kararlarından ötürü tüm AKP kanadından gelen suçlama ve tepkilere yanıt verdi. Erbakan, “şantajın dik alasını gördüklerini” anlattı.

‘TESLİM OLMUŞ BİR PARTİ DEĞİLİZ’

Sözcü yazarı İsmail Saymaz’a konuşan Erbakan, AK Parti Genel Başkanvekili Efkan Ala’nın Yeniden Refah Partisi, Cumhur İttifakı’nda değil” sözüne, “Doğruya doğru, yanlışa yanlış dememizden dolayı Cumhur İttifakı’nın dışında olduğumuzu değerlendiriyorlarsa onların değerlendirmesine katılalım biz de. Ama biz Cumhur’a girerken dedik ki; ‘Noter makamı olacak parti değiliz.’ Mutabakat metnimiz var. Biz şartsız teslim olmuş parti değiliz. Eğer ‘Bu şartlarda sizi Cumhur İttifakı’nda saymıyoruz’ diyorlarsa diyecek bir şeyimiz yok” yanıtı verdi.

ERDOĞAN’IN ‘GÖLGEMİZDEN YÜRÜYENLER’ SÖZÜNE YANIT

Erbakan, Erdoğan’ın Malatya mitingindeki “Hem bize kaybettirmek için çalışıp hem de bizim gölgemizde yürümeye kalkanlara müsaade etmeyiz” sözüne, “AK Parti’nin seçim bürosu ve otobüsünü kullanmıyoruz. ‘Bize verdiğiniz oylar AK Parti’ye gidecek, Tayyip Beyle anlaştık’ demiyoruz. Adaylarımızı çıkarmışız, rekabete girmişiz. Gölge sözünden bir şey anlayamıyorum” yanıtını verdi.

‘ÜZERİMİZE ALINMIYORUZ’

Erdoğan’ın “siyasi şantaj” ve “zübük” söylemlerini de üzerlerine alınmadıklarını söyleyen Erbakan, bu seçimlerin hizmet yarışı olduğunu vurgulayarak, “Belediyecilik Milli Görüş’ün en önemli alanı. Türkiye’nin en hızlı büyüyen partisi olmuşuz. 500 bin üyeye dayanmışız. Bu seçimi neden pas geçelim?” diye sordu.

‘URFA’DA AK PARTİ ÇEKİLSİN’

AK Parti’den gelen “YRP’nin aday çıkarmasının İstanbul’da CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu’na kazandıracağı” eleştirilerine de yanıt veren Erbakan, “Vatan, millet ve beka için hareket ediyorsak Urfa’da AK Parti adayı çekilsin. Çünkü Urfa’da DEM Parti’ye kazandırmış olacağız” dedi.

ALA’NIN SÖZLERİNE TEPKİ: ŞANTAJIN DİK ALASI

Efkan Ala’nın “Yeniden Refah’ın kazanma ihtimali yok. Ama CHP’nin kazanma ihtimali artıyor. Muhalefet belediyelerinin kazanmasına yardımcı oluyor” ifadesinin bir “siyasi şantaj” olduğunu söyleyen Erbakan, şöyle tepki gösterdi:

“Bu seçmene ve bize bir şantaj olmuyor mu? ‘Siz buna verirseniz, bak CHP gelir…’ Aslında şantajın dik alasıdır. Kabul edilebilecek bir şey değil. Ekonomik kriz, rantçı belediyeciliğin yaptığı tahribat, Gazze konusu… Çok ciddi bir şekilde sıkıntıya girdi AK Parti adayları. İmamoğlu, kendi başına giriyor. Hiçbir ittifakın içerisinde değil. O zaman İmamoğlu da DEVA’ya, Saadet’e ve İYİ Parti’ye kızacak, ‘AK Parti’ye kazandırıyorsunuz’ diye. Bu, demokrasi anlamında karşılığı olmayan mantıksız bir yaklaşım.

İttifak ruhuyla hareket edilecekse, o zaman böyle bir konunun müzakere edilmesi lazım. Biz İstanbul’da iki ilçe olabilir dedik; bir Anadolu, bir Avrupa yakasında. Sultanbeyli ile Arnavutköy olabilir demiştik. Oralar 1989’dan itibaren Refah Partisi’ne destek olan yerler, sembolik bir önemi var. Onlar “Belediye meclis üyesi verelim” dedi. E belediye meclis üyesini kendimiz alabiliyoruz.

‘ALLAH ŞİFA VERSİN’

Erbakan, partisinden istifa eden İstanbul Milletvekili Suat Pamukçu, “Genel başkanın etrafında FETÖ var. İttifaka karşı olanlar kesin FETÖ’cüdür” sözüne de “Allah şifa versin!” diye yanıt verdi. Söz konusu açıklamaya kendilerinin de çok şaşırdığını söyleyen Erbakan, “Kardeşim, insaf yani. Erbakan Hoca’nın evladı, ailesi, partisi 40 senesini FETÖ ile mücadeleye adamış. Böyle bir çizgiye böyle bir iddia.… Ancak Allah şifa versin denilebilir” dedi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x