Araç Sahipleri Dikkat! Benzin, Motorin ve LGP’de Yeni Zam Olacak Mı? Uzman İsim Petrol İçin Rakam Vererek Anlattı

Benzin ve mazot fiyatı başta olmak üzere akaryakıt fiyatları için doğrudan belirleyici Brent petrol bir süredir 80 dolar bandının üzerinde dar bant hareketi sergiliyor. Küresel merkez bankalarının faiz artırımlarının etkisiyle talebin düşmesi petrolü baskılarken, OPEC+’nın arzı düşürmesi da düşüşleri sınırladı. Emtia Piyasaları Uzmanı Zafer Ergezen, araç sahiplerinin en çok merak ettiği benzin ve motorin fiyatları için doğrudan etkili olan ‘Petrol düşüşek mi yükselecek mi’ sorusunu yanıtladı.

Akaryakıt pompa fiyatları için doğrudan etkili olan brent petrol için herkesin aklında aynı soru var: Petrol fiyatları düşecek mi yükselecek mi?

Brent petrolde üst bant hareketi için uzmanlar 90-95 dolar seviyesine, alt bant hareketi için 70-75 dolar düzeyine işaret etti.

ARAÇ SAHİPLERİ DİKKAT! PETROL İÇİN KİLİT OPEC+’NIN KARARLARI OLACAK

İsrail-Filistin Savaşı başta olmak üzere Orta Doğu’daki gerilimler,
Kızıldeniz’deki deniz ticaretinin üzerindeki riskler, Fed’in para politikası kararları, OPEC+’nın arz kararları petrol fiyatları için yönü tayin edecek ana etmenler olarak dikkat çekiyor.

Akaryakıt fiyatları için büyük önem arz eden petrol fiyatları düşecek mi yükselecek mi? Emtia Piyasaları Uzmanı Zafer Ergezen yanıtladı.

Petrol fiyatları şu anda baskı altında. Özellikle talebin zayıflamış olması fiyatların yukarı gitmesini engelliyor. Faiz artırımları küresel ekonomiyi yavaşlaştı. Bu da petrol talebini düşürdü. Burada Çin’e dikkat etmek gerekiyor. Çin ekonomisinin zayıflıyor olması talebi düşürüyor. Çünkü dünyanın en büyük petrol ithalatçılardan birisi Çin.

Diğer tarafta ise bakarsak OPEC+ ülkeleri arzı azaltarak petrol fiyatlarındaki düşüşü sınırlıyor. Burada Suudi Arabistan’ın arzı azaltmış olması fiyatları yukarı yönlü destekledi. Dünyanın en büyük petrol şirketi ARAMCO da petrol satış fiyatlarını düşürdü. Kısacası BRENT bir yanda arz endişeleri bir yanda da talep endişeleri arasında sıkıştı.

Aşağıda 70-75 dolar bandı var. Yukarıda ise 90-95 dolar bandı var. Bu aralık dışına çıkacak bir petrol fiyatları şimdilik beklemiyorum. Ama gelen haberlere göre dalgalanan petrol izliyoruz kısa vadede. Yükselişlerin genel olarak sınırlı kaldığı dikkat çekiyor.

Orta ve uzun vadeyi düşünürsek petrol fiyatları bir miktar yükseliş trendine girdi diyebiliriz. Özellikle faiz indirimlerinin başlayacak olmasıyla küresel ekonomide bir canlanma olacak. Bu canlanmada talebi artıracak unsurlardan birtanesi. Bu talebin artmasıyla birlikte arzında düşük olmasıyla fiyatlarda yukarı yönlü bir hareket görebiliriz. Ancak burada petrolde yönü tayin edecek ülke Suudi Arabistan olacak. Bu ülkenin arzı azaltıcı ve artırıcı kararları petrol fiyatlarında yönü belirleyecek.

Temelde toparlarsak, 2024’te faiz indirimlerinin gelecek olması küresel ekonomide sanayi aktivitelerini hızlandıracak. Buda sanayinin en büyük girdilerinden olan petrol talebini artıracak. Bu nedenle petrolde genel trend yukarı olacak. Fiyatlarda asıl belirleyici olacak durum ise OPEC+’nın arz kararları olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x